Je li nam potrebna rigoroznija kaznena politika u prometu?

Foto: Livanjski.com / Google photo

Prema podacima Federalne uprave policije i MUP-a Republike Srpske, za prvih šest mjeseci ove godine došlo je do povećanja broja prometnih nesreća, ali s manjim brojem poginulih u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Jedno od rješenja stručnjaci vide u rigoroznijoj kaznenoj politici.

Dobojska policija uhitila je u četvrtak vozača s više od tri promila alkohola u organizmu, a zatim i pustila uz novčanu kaznu od 100 maraka. Da je uhićen u Srbiji za isti prekršaj bi platio 1.600 maraka, a u Hrvatskoj čak 2.600 maraka, javlja BHRT.

Upravo vožnja pod utjecajem alkohola, uz neprilagođenu brzinu, jedan je od najčešćih uzroka prometnih nesreća. Samo u prvih šest mjeseci ove godine zabilježeno je 16.619 nesreća, od čega 105 sa smrtnim ishodom. Stručnjaci predlažu rigorozniju kažnenu politiku, ali i kontrolu prometnica.

Fali nam revizija cestovne sigurnosti u skladu s europskim standardima. To kod nas nikada nije rađeno, rekao je za BHRT sudski vještak za promet Mirza Sarajlić.

Važno je obratiti pozornost i na uvjete za polaganje vozačkih ispita, kontrolu tehničke ispravnosti vozila. Sve to doprinosi rješenju problema, govori za državnu televiziju sudski vještaj za promet Adis Imamović.

Republika Srpska smanjila je broj poginulih na cestama za 33 posto u posljednjih 10 godina, ali to nije dovoljno, jedan je od zaključaka Međunarodne konferencije ”Sigurnost prometa u lokalnoj zajednici” u Banjoj Luci. Ni materijalna šteta nije zanemariva, kaže resorni ministar.

Za 15 godina imali smo 3,7 milijardi maraka štete. I taj podatak dovoljno govori koliko je važno baviti se ovim problemom, izjavio je ministar prometa i veza RS-a Nedeljko Čubrilović.

Prema podacima FUP-a, broj nesreća povećan je na području većine županija, osim Tuzlanske županije i Županije Sarajevo gdje je evidentirano smanjenje. Za šest mjeseci ove godine evidentirane su 11.442 prometne nesreće. O značaju ovog pitanja najbolje govori podatak da dnevno u prometu 3.000 ljudi u svijetu izgubi život, što je godišnje 1,3 milijuna ljudi, a ozljede u prometu spadaju u tri najveća uzročnika smrti u svijetu.

U skladu s europskim regulativama, Livanjski.com je nadogradio politiku korištenja kolačića. Livanjski.com koristi kolačiće (cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti stranice, prilagođavanja i personaliziranja sadržaj. Nastavkom pregleda stranice Livanjski.com slažete se sa korištenjem kolačića. Više