Tko je kriv?
Koncesije po mjeri
U HB županiji se već 17 godina nezakonito dodjeljuju koncesije. Sve je počelo od B.Grahova
Znate li da Hercegbosanska županija već 17 godina nema Zakon o koncesijama? Dobro ste pročitali. Presudama Ustavnog suda Federacije BiH Zakon o koncesijama koji je prvotno donesen 2003.godine je prestao važiti 20.05.2008.godine jer Skupština Hercegbosanske županije nije do kraja niti na vrijeme usaglasila Zakon s presudom Ustavnog suda FBiH.
Ali krenimo redom. Sve je počelo 2007.godine od tadašnjeg načelnika općine Bosansko Grahovo kada je uputio zahtjev Ustavnom sudu FBiH za zaštitu prava na lokalnu samoupravu. Tadašnji načelnik je smatrao da lokalna zajednica mora imati riječ kada su u pitanju dodjele koncesija na području općine B.Grahovo. Ustavni sud je na sjednici održanoj 26.09.2007. uvažio zahtjev te je naložio Skupštini HB županije da u roku od šest (6) mjeseci od objave presude uskladi Zakon o koncesijama s presudom suda. Kako je odluka suda objavljena u „Službenim novinama FBiH“ 19.11.2007.godine Skupština HBŽ je imala rok do 19.05.2008.godine da uskladi županijski Zakon o koncesijama što nije učinila. Ali ono što jest učinila kasnije je bilo donošenje Zakona o dopunama Zakona o koncesijama HBŽ. Dopuna se odnosila na obavezno davanje suglasnosti lokalnog vijeća prilikom dodjela koncesija ukoliko se predmet koncesije nalazi na prostoru općine. Zakon je izglasan 23.07.2008., a službeno je objavljen u Narodnim novinama HBŽ 18.08. iste godine. Van roka koji je dan od strane Ustavnog suda FBiH.
<<< Presuda Ustavnog suda FBiH iz 2007.godine >>>
<<< Presuda Ustavnog suda FBiH iz 2025.godine >>>
Predsjednik Skupštine tada je bio Drago Stanić (HSP), zamjenici Jasenko Tufekčić (SDA) i Drago Puzigaća (SNSD).
Priča nije tu stala. Načelnik Bosanskog Grahova 2024.godine ponovno se obraća Ustavnom sudu FBiH sa zahtjevom za zaštitu prava na lokalnu samoupravu u vezi sa Zakonom o dopunama Zakona o koncesijama HB županije, ali sud na sjednici održanoj 18.02.2025. odbija njegov zahtjev “iz razloga što se navedeni Zakon ne može primjenjivati zbog djelovanja presude Ustavnog suda od 26.09.2007.godine”.
Dalje u presudi Ustavnog suda iz ove godine se ističe da je jasno da se Zakon o koncesijama po sili Ustava Federacije Bosne i Hercegovine više ne može primjenjivati (nakon 19.05.2008. op.a.), i da Zakon o dopunama Zakona o koncesijama zapravo predstavlja propis kojim je izvršena dopuna propisa koji se ne može primjenjivati.
Iz svega navedenog slijedi da bilo koja Odluka o davanju suglasnosti Vlade HB županije koja se odnosi na dodjelu koncesija i koja se poziva na Zakon o koncesijama HB županije kao i na Zakon o dopunama istoga je ništavna. Također, i sve suglasnosti lokalnih vijeća na dodjelu koncesija su pravno ništavne.
Koje će posljedice na HB županiju imati ova presuda Ustavnog suda FBiH osobito na energetske projekte teško je reći. Ali najveći energetski projekt u HBŽ vjetropark „Ivovik“, odnosno tadašnji koncesionar tvrtka „Ivovik“ d.o.o. Livno je suglasnost za dodjelu koncesije dobio od Vlade HB županije početkom lipnja 2008.godine, odnosno nakon isteka primjenjivosti Zakona o koncesijama HBŽ. Kasnije je vlasnik tvrtke, kao i koncesije, istu prodao kineskim investitorima koji su nedavno priveli kraju izgradnju vjetroparka i počeli s proizvodnjom električne energije.
Tu su i također koncesije na lovišta, na iskapanje rude, izvorišta vode, ...
O svemu navedenom smo poslali upit ministarstvu gospodarstva HB županije, ali i rukovodstvu Skupštine HBŽ.
Iz Skupštine smo dobili kratak odgovor kako su materijali ( dostavili smo im linkove na presude Ustavnog suda FBiH iz 2007. i 2025. i zamolili ih za komentar i zašto nisu postupili po presudi suda) proslijeđene nadležnom ministarstvu koje će postupati po istima.
Iz Ministarstva gospodarstva HBŽ nismo još dobili odgovor.
Izvor: Livno Online
https://www.livno-online.com/zupanija/53707-u-hb-zupaniji-se-vec-17-godina-nezakonito-dodjeljuju-koncesije-sve-je-pocelo-od-b-grahova?fbclid=IwY2xjawJOjtxleHRuA2FlbQIxMQABHal3Tqy3rL46mO6nALnZR7ZqdfWZX1ThuAht-pQq9QvzkAeL-ddRzBIFSA_aem_jS5nj344CD-z8-cFtA4tvQ